הרבה מאד תיאוריות קונספירציה וטענות פסקניות וקיצוניות רצות ברשתות החברתיות. יותר מתמיד. חיסונים, שבבים, 5G, מזימות חובקות עולם, מה לא.

האם זו רק ריאקציה לחדירה המוגברת של הממסד לחיינו בעקבות הקורונה והצעדים נגדה? כי בין אם מסכימים עם הצעדים או חולקים עליהם, אי אפשר להכחיש שההשפעה של החלטות הממשלה על חיינו הפרטיים עברה עליית מדרגה, ומשפיעה יותר מתמיד על חופש התנועה והתעסוקה שלנו.

האמת שיש לי כל כך הרבה חומר על זה, ויצאו כל כך הרבה מחקרים מדהימים וגאוניים בתחום, שבסוף יצא שאני לא כותב כלום. אז החלטתי לזרוק את זה כדי שכבר יהיה משהו, ואחרי כן אמשיך ואפתח את זה כשאתפנה. בעיקר בשנים האחרונות, עם פיתוח יכולות ניתוח טקסטואליות באמצעות AI וגישה למאות מיליוני אנשים באמצעות רשתות חברתיות, המחקרים שיוצאים בתחום חקר הדינמיקה של זרימת ידיעות שקריות ואותנטיות הם פשוט מעוררי השראה. אבל כאמור, בהמשך. עכשיו ממש לשרטט בקווים כלליים את גבולות המגרש ולתת מבוא קצר.

כי הולכות ומצטברות ראיות שלא מדובר רק בתגובה טבעית של ״מחשבה חופשית״, ושיש לא מעט ידיים שבוחשות בקלחת הזו וגם מגבירות את האש. בחודשים האחרונים צברתי תיקייה שיכולה להתחרות באלו של חובבי תיאוריות הקונספירציות פרועי השיער וטרוטי העיניים ביותר.

  • למשל דו״ח עצום ומרתק של ה Knight Foundation שכדאי לקרוא או לפחות לעיין בו, שביצע אנליזה מפורטת למעל 10 מיליון ציוצים, מיותר מ 700,000 חשבונות טוויטר שקושרו להפצה מוסדית ומאורגנת של פייק ניוז ותיאוריות קונספירציה ב 2016.

  • מסמכים ודו״חות מפורטים ששחררו גופי המודיעין האמריקאיים (בעיקר סביב החקירה שהתנהלה על ידי רוברט מולר על נסיונות ההתערבות הרוסית בבחירות בארה״ב)

  • מאמרים מדעיים שמנתחים פעילות טרולים ובוטים ברשתות החברתיות (למשל המאמר המרתק הזה שמנתח עם מדדים מספריים וגרפים מבריקים את השפעת הפעילות של 944 הטרולים הרוסיים שהוקפאו ב Reddit ב 2016. למאמר הזה בוודאות מגיע פוסט משלו.

  • המחקר הזה מגליון 359 של Science, אחד הטובים שראיתי, בכל תחום. תענוג לראות חוקרים שמקשים על עצמם ככל האפשר, מחפשים פגמים בלוגיקה ובונים מתודולוגיה כדי לתקוף את הפגמים המשוערים. מתוכנן ומבוצע באופן מבריק, ועם מסקנות מאלפות (ומדכדכות) אודות האופן בו מופצים סיפורים אמיתיים ושקריים ברשת.
    הניתוח של אשכולות ההפצה בוצע על 126,000 סיפורים שהופצו על ידי 3 מיליון משתתפים 4.5 מיליון פעם, ונבדקו שלל פרמטרים כמו מהירות הפצה, עומק חדירה, אורך שרשור, רוחב תפוצה, פרמטרים של חדשנות-מידע ועוד.

ועוד ועוד.

תחקירים באין ספור גופי תקשורת בעלי מוניטין של בדיקת עובדות ראויה (NYT, הפוסט, הגרדיאן ואחרים) מראים כולם טביעות אצבע דיגיטליות מובהקות של סוכני דיסאינפורמציה שיש להם מוטיבציה לפרק ולפורר את המרקם החברתי במערב. רציתם תיאוריית קונספירציה? קיבלתם… רק שאם זה מגובה בראיות ונתונים – זו כבר לא קונספירציה, אלו החיים עצמם.

כדי לקבל טעימה ולהתחיל להבין את הרקע ההיסטורי ואת מידת ההשקעה שמדינות מוכנות לשים בזה, כדאי לצפות בסדרה המצויינת הזו של 3 פרקים קצרים בהפקת הניו יורק טיימס (כ 15 דקות כל אחד) בשם The worlwide war on truth.

החומר מגובה בעובדות ותיעוד, מאיר עיניים ומוח, ומומלץ לחיזוק המערכת החיסונית של המוח בימים קשים אלה ברשתות החברתיות.

פרק 1:

(במידה והוידאו למעלה לא פועל, הנה קישור ישיר לפרק 1)פרק 2:

והקישור הישיר לפרק 2.

פרק 3:

והקישור הישיר לפרק 3.

הסדרה אמנם מתמקדת בזווית האמריקאית, אבל רלוונטית מאד לכל אזרח רשת. אז כל מי שבענייני 5G, שבבים, חיסונים וכיו״ב ושחושב שהוא עוסק בחשיבה עצמאית ואמיצה, קבלו קצת חומר למחשבה את מי באמת משרתות חלק גדול מתיאוריות הקונספירציה.אני רואה הרבה אירוניה טראגית בכל אלה שחושבים שהם רואים דרך המטריקס את הקונספירציה ששולטת באחרים, בזמן שדווקא הם לא מצליחים לראות את המטריקס שהם משרתים ואיך הם מקדמים את האינטרסים שפועלים נגדם.

במפעלים של תעשיית הפחד, הפועלים האלה עובדים מרצונם במוטיבציה אדירה, פורמים את עצם המרקם של החברה ומפרקים במו ידיהם את הבית בו הם גרים, בו כולנו גרים יחד.

כל כך הרבה פעמים שמעתי בימים האחרונים, כטריגר לנעילת דיון בו ביקשתי עובדות וקיבלתי רק אמירות פסקניות: ״טוב, לך זה כנראה עובד העסק הזה של עובדות ונתונים, אני הולך עם האינטואיציה שהיא חזקה יותר״. חברים וחברות יקרים, אינטואיציה זה מעולה, רק תבדקו טוב טוב עד כמה היא שלכם באמת.

יש מגיפה שם בחוץ, וקריטי לחזק את המערכת החיסונית של המוח כדי לא להידבק חלילה.